ремонт на покриви

Правила за безопасност при изграждане и ремонт на покриви

Съдържание:

Изисквания към майсторите

Мерки за безопасност при извършване на покривни работи

Работа на покрива при монтиране на покрив – на какво трябва да обърнете внимание

Предпазни мерки при подготовката на покривни материали

Основни правила за безопасност

Извършването на работи по полагане на покриви е необходимо условие за изпълнение на изискванията за безопасност. Подобна работа винаги носи риск от нараняване или смърт, поради което безопасността на работата на покрива е толкова важна. В тази статия ще говорим за това какви са мерките за безопасност при работа на покрива и какво трябва да се направи, за да защитите здравето си и на хората около вас.
Покривната безопасност включва списък с правила за защита на работниците на покрива и на земята. При издигането на покрив основната опасност за човек е падането от всякаква височина. А за хората на земята материалите и отломките, падащи от височина, представляват опасност.

Най-важното при извършване на покривни работи е да се избере благоприятно време за това. Ако навън има мъгла, лед, силен дъжд или вятър или просто е тъмно, тогава е по-добре да започнете ремонтни дейности в различно време. Не по-малко важно ще бъде навременното почистване на покрива от натрупаните отпадъци в края на работния ден.

Изисквания към майсторите

Работещите за покривни работи трябва да са на възраст най-малко осемнадесет години, да са подготвени да работят на височина, по-специално за покриви, и също да нямат медицински противопоказания.

Според изискванията за безопасност, когато работят на покрива, работниците трябва да носят защитно облекло. През лятото обувките им трябва да бъдат снабдени с гумена подхлъзваща подметка, а през зимата трябва да се усеща. Те също трябва да имат ръкавици, шапка и застраховка. Преградата трябва да бъде вързана към стабилен елемент на покрива. Забранено е използването на комини и вентилационни тръби за тези цели.

Мерки за безопасност по време на покривни работи

Мерките за безопасност на различните етапи могат да се различават леко и зависят от наклона на покрива. Покривите с наклон по-малък от 10 ° трябва да бъдат оборудвани с парапети или други огради с височина 1 m или повече. Ако в процеса на работа не е необходимо да се приближавате до ръба на покрива с по-малко от 2 м, тогава инсталирането на специални прегради може да бъде пропуснато. Можете да се ограничите само с инсталиране на ярки знамена, крушки, предупредителни знаци или други елементи, които ще показват ръба на покрива.

Ако покривът има наклон 16-20º, тогава в допълнение към парапетите, ще е необходимо да се инсталират мостове за ходене с ширина не повече от 3 метра и преносими стълби с ширина 25-30 см. Уверете се, че такива стълби са преминали всички необходими тестове преди употреба: метал – веднъж на година, а дървени – веднъж на всеки шест месеца. Имайте предвид, че местата им за инсталиране трябва да бъдат оградени и охранявани. Ако покривът има наклон от поне 30º, тогава всички работи трябва да се извършват върху специални надвеси.

При работа със порутени сгради, нуждаещи се от реконструкция, мерките за безопасност при покривни работи изискват съставяне на предварителен план, според който ще бъдат поставени специални пътеки, а между тях ще има мрежи за застраховка. Такива устройства ще могат да амортизират удара в случай на падане от височина.

Работа върху покрива при инсталиране на покрив – на какво трябва да обърнете внимание

В допълнение, скелето е издигнато около обновената сграда, чиято ширина е 3 м, така че строителите да могат да се движат свободно и безопасно. Важно е да подсигурите всички налични материали и инструменти, за да избегнете падане. Ако някое от устройствата не се изисква на определен етап от работата, в никакъв случай не е възможно просто да ги хвърлите, тъй като вятърът може да ги пренесе на хората отдолу. Съгласно мерките за безопасност, когато се монтира покрив около строителната площадка, трябва да се монтират защитни прегради и знаци, разположени на поне 10 метра от работната площадка.

Ако е необходимо да се режат валцувани или листови материали, заготовките трябва да се правят изключително на земята. За много горещи течности като мастика, лепило или смола те трябва да се повдигат на височина само в затворен съд. Според правилата за безопасност при работа на покрива лебедката е оборудвана с удобни дръжки и двойна спирачка и е поставена на 6 м от сградата. Баластът трябва да бъде правилно закрепен към рамката на лебедката.

Ако в строителния процес се използват вещества като бензин, керосин, битумен мастик или емулсия, тогава те трябва да се съхраняват в контейнери с плътни запушалки. За да се отвори такъв контейнер, се използва специален ключ, но не чук или длето.

Предпазни мерки по време на подготовката на покривни материали
Ако се изисква предварително почистване на ролковите покриви, такива предпазни дейности по време на ремонта на покрива трябва да се извършват в респиратори, очила и тежки ръкавици.

Тъй като когато битумната мастика се нагрява, тя достига висока температура, в случай на невнимание работниците могат да изгорят. В тази връзка мастикът се готви в гащеризон. Освен това такава работа се извършва в оградена зона, разположена на поне 50 м от сградата. В този случай се използват газови бутилки и допълнителни горими материали, които се намират на 5-6 м от котела. Моля, обърнете внимание, че не може да се използва открит огън.

Котелът трябва да бъде напълнен с битум не повече от 60-70%, така че да не се пръска и да не се запали. В този случай е невъзможно веществото да се нагрее повече от 180 ℃. За да се избегне пожар, в близост до котела са монтирани пожарогасители с дебела пяна. Не се използва вода, тъй като това само ще засили пламъка.

За да се окаже първа помощ, на мястото за приготвяне на битум се организира аптечка с анти-изгаряния и превръзки. В случай на контакт с гореща мастика върху кожата, тя трябва незабавно да се измие със специална паста или сапунен разтвор с ланолин. След това изгарянето се измива с обикновена вода и сапун.

Основни инструкции за безопасност

Подвижните елементи на режещите работни плотове за рязане на ламарина са оградени с решетки. Манипулациите с листови покривни материали, независимо дали става въпрос за рязане, транспортиране или полагане, се извършват в защитни ръкавици. Необходимо е да се диагностицира здравето на оборудването преди започване на работа. Но работеща машина не може да бъде поправена, почистена или смазана. Освен това за електрическо оборудване с напрежение 36 волта трябва да се монтира земя.

Специална машина за огъване на билото е здраво закрепена към стабилни строителни повърхности. Преди да започнат работа, строителите трябва да проверят заземяването на корпуса и да носят гумени ръкавици и галоши. Не смазвайте и не ремонтирайте работното оборудване. Машината за огъване на гребен може да се използва само на покриви с наклон до 35 °.

Цялото оборудване трябва да бъде премахнато или здраво закрепено на покрива по време на обедната почивка или в края на строителния ден. Що се отнася до машината за огъване на гребен, тя не трябва да се оставя без надзор на покрива.

 


Публикувана

в

,

Етикети: