кой телефон си струва

Кой смартфон е най-добрият, тест и ревю на най-добрите телефони, които са в момента на пазара

Кой смартфон е най-добрият, тест и ревю на найдобрите телефони, които са в момента на пазара 

Иновации в света на смартфоните, смартфони от А до Я

 Скорост:

 IPhone-те от серията 11 и 12 на Apple се справят изключително добре в бенчмаркове като Geekbench или Sunspider. По отношение на скоростта на работа, Sony Xperia 5 II, Poco F2 Pro и OnePlus 8 Pro получават най-добрите оценки сред андроидите. Разликите са по-малки в работната скорост. Mate 30 Pro на Huawei  постига най-добрата стойност тук, но е без приложения на Google. В крайна сметка това води до намаляване на цялостната оценка. Но последният топ модел, Huawei P30 Pro, напълно оборудван с приложения на Google, си върши добре работата: той може да работи почти толкова бързо, колкото настоящите iPhone, въпреки по- слабите технически параметри. Евтиният iPhone SE не прави изключение. По отношение на оперативната скорост OnePlus 8T, Sony Xperia 5 II и Xiaomi Mi 10T Pro се нарежда в класацията след Mate 30 Pro. 

Издръжливост и време за зареждане

Дните, когато iPhone са били хронично слаби на батерията, са минали от 11-то поколение насам. Моделите на Apple са се подобрили в тази насока значително и сега са сред мобилните телефони с дълъг живот на батерията. Sony Xperia 5 II заснема перфектно дори летяща птица и разминава всички други при записи с интензивна употреба до 13,4 часа. Това е дори по-дълго от предишната издръжливост на батерията на Samsung Galaxy M30s и Galaxy A21s, които са телефони, които има слаб процесор, но пък затова чудовищна батерия. 

Времето за зареждане също е включено в общата оценка на телефона. Някои модели дори не отнемат час, за да се заредят напълно. За iPhone 11 обаче трябва да закупите бързо зареждащо устройство отделно, защото с включеното в комплекта на телефона ще отнеме почти четири часа до пълното му зареждане. Цената му е висока, но качеството струва винаги пари. От съображения за устойчивост (и в никакъв случай за подобряване на продажбите), iPhone в бъдеще ще се предлагат напълно без захранващ кабел. Нека видим кога останалите производители ще копират Apple в това отношение.

Качество на снимката: 

Google Pixel 4 XL заслужава името си: той предлага страхотна селфи камера, прави добри снимки денем и нощем и се нарежда по качество между едни от най-добрите смартфони. Евтиният Google Pixel 4a има подобни качества и е на по-ниска цена. На дневна светлина iPhone 11 и Xiaomi Mi 10 осигуряват едни от най-добрите резултати при снимане. 

Zooooom: 

Ако сте готови да платите малко повече пари, то Huawei Mate 40 Pro е един от най-добрите по това отношение. Царят на оптичното увеличение е обаче смартфона Huawei P30 Pro, той показва завидна преднина и заедно с P40 Pro, Galaxy S20 Ultra и Mate 40 Pro играе в лигата на шампионите в тази насока, благодарение на сензорите си за висока разделителна способност и перископни лещи.

Качеството на изображението намалява обаче винаги значително в резултат на неколкократно увеличение на снимания обект, но при 50 или 100 пъти увеличение (Ultra) тези мобилни телефони правят видими детайли, които не могат да се видят с просто око! 

IPhone-те имаха слабост до скоро при оптично увеличаване на сниманият обект и създаването на селфита, но пък затова Apple блести с най-доброто качество на видеото.

 Дисплей:

Всички OLED дисплеи радват с изключително силен контраст. В пряко сравнение се вижда, че iPhone 11 с LCD не достига това качество на изображението както при OLED моделите. Най-добрите смартфони покриват добре стандартната цветова гама. Максималната яркост е важна за четливостта на открито при силна слънчева светлина. Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy S20 Ultra и OnePlus 8 Pro светят най-ярко и следователно са горещи претенденти за титлата „мобилен телефон с най-добър дисплей“. 

Мега резолюция и 120 херца:

Не липсват пиксели в скъпите смартфони. Всички дисплеи с повече от 300 пиксела на инч (ppi, пиксели на инч) предлагат достатъчно добро изображение. 

Само “орлово” око може да  разпознае разликата при още по-голям брой пиксели. Без помощта на очила за виртуална реалност (VR) обаче плътността на пикселите над 500 ppi едва ли носи предимство в ежедневието. Подобна е ситуацията с особено високата честота на смяна на кадрите от 90, 120 или 144 херца (Hz), което би трябвало да доведе до по-плавен дисплей при смяна на изображението. Когато скролвате обаче, определено виждате разликата: Картината изглежда по-ясна и по-малко „рамазана“ при телефоните с по-висока честота. 

Собствениците на S20 обаче трябва да намалят разделителната способност до Full HD + за по-бързи промени на изображението, което обаче изразходва логично и повече батерия. OnePlus регулира динамично честотата. Новият Galaxy Note 20 Ultra също може да направи това. Недостатъкът на Sony Xperia 5 II е очевиден: със 120 Hz съкращава батерията с 4 часа. Това е почти една трета от капацитета! 

Характеристики:

 Dual SIM, IP, 5G…

Безжично зареждане, водонепропускливост, опции за биометрично отключване, WLAN, NFC, Bluetooth, LTE … Тук най-добрите мобилни телефони едва ли могат да бъдат посочени. Има обаче разлики в опциите за 5G-мрежа. Понякога съответният модел струва повече, а друг път не поддържа 5G-мрежа . Но сега 5G също се превръща в стандарт и за по-евтините мобилни телефони. Xiaomi Mi 10 Lite с 5G дори се предлага за по-малко от 400 лева. За втора SIM карта, Apple и Google залагат например на технологията eSIM.

Кой е перфектният смартфон за мен?

 Хиляди тестови снимки, тестове на батерията и т.н. В крайна сметка осъзнаването, че перфектният мобилен телефон не съществува. Но как трябва да изглежда той на теория? Е, тогава ще ни трябва скоростта на iPhone 12 Pro, камерата на iPhone 11 през деня, Mate 40 Pro през нощта и за мащабиране, както и предната камера на Pixel 5. Устройството трябва да има 5G, яркост, честота на кадрите и игрални-характеристики като S20 Ултра, да е удобен като Google Pixel 4a и здрав като Cat S62 Pro. В най-добрия случай той съчетава и цената на Redmi Note 9 Pro и издръжливостта на Sony Xperia 5 II. 

И не забравяйте, преди да закупите новия си телефон или смартфон, сравнете цените в интернет в Google или на портали специализирани в търсенето на промоции, за да спестите максимално средства. 

Публикувана

в

Етикети: